ILE KOSZTUJE ŚLUB W KOŚCIELE ?

ILE KOSZTUJE ŚLUB W KOŚCIELE ?

ile kosztuje ślub w kościeleŹródło: Groomsadvice.com

Ile kosztuje ślub w kościele jest trudne do sprecyzowania, ponieważ nie istnieje oficjalny cennik kościelny a wysokość opłat w prawie kanonicznym nie jest z góry określona.

Dlatego należy przyjąć pewne rozbieżności zależnie od księdza, parafii i innych czynników.

Do podstawowej opłaty za ślub należy doliczyć dodatkowe koszty w postaci np. organisty, dekoracji kościoła i niezbędnych zaświadczeń…

Nauki przedmałżeńskie;

Nauki przedmałżeńskie mogą być bezpłatne lub o symbolicznej kwocie 50-100 zł

Weekendowe nauki przedmałżeńskie często wybierają zapracowane pary, często przyjeżdżające organizować ślub zza granicy.Weekendowe nauki przedmałżeńskie należą do najdroższej formy nauk przedmałżeńskich za które trzeba zapłacić ok. 200 zł + ewentualne wyżywienie i nocleg.

Zaświadczenia;

Niezbędne zaświadczenia chrztu oraz bierzmowania to koszty także zależne od samej parafii – można spotkać się z „co łaska” lub kwoty od 10 zł do 30 zł.

Zapowiedzi ślubne;

Koszt zapowiedzi przedślubnych zależny jest od konkretnej parafii w której są wygłaszane i wahają się od bezpłatnych po „co łaska” a na kwotach 100-200 zł kończąc. W przypadku gdy Pan Młody lub Panna Młoda nie należy do parafii w której będzie brany ślub – należy dodatkowo opłacić zapowiedzi ślubne w drugiej parafii.

Pozwolenie lub licencja;

Jeżeli bierzesz ślub w innej parafii niż z której pochodzi Panna Młoda lub Pan Młody potrzebujesz zgody proboszcza. Może to być pozwolenie lub dokument zwany licencją.

Pozwolenie na ślub w innej parafii wydaje ksiądz proboszcz parafii narzeczonej lub narzeczonego. Protokół przedślubny zostanie spisany w miejscu gdzie odbędzie się ślub. Po stronie księdza proboszcza jest tylko wydanie zgody bez obowiązku formalności związanych z USC.

Licencja na ślub w innej parafii jest wystawiana w sytuacji gdy ślub odbędzie się poza Waszymi parafiami a protokół przedślubny zostanie spisany w parafii pana młodego lub panny młodej. Ksiądz dopilnuje formalności związanych z Urzędem Stanu Cywilnego. Umownie dla księdza przyjęto połowę ofiary ślubnej…

Ślub kościelny;

Często spotykane odpowiedzi „co łaska” jednak w niektórych parafiach może istnieć niepisany cennik lub też „co łaska nie mniej niż…” „co łaska ale inni dają tyle a tyle…”

Ślub kościelny to wydatek rzędu 300-600zł

Dodatkowe koszty ślubu kościelnego;

Organista na ślubie to koszt ok. 50-100 zł niezależnie od dodatkowej oprawy muzycznej.

Dekoracja kościoła to także dodatkowy koszt, który może być z góry do opłacenia lub do wykonania we własnym zakresie.

Czasami należy doliczyć opłaty dla ministrantów oraz kościelnego…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here