CZY BIERZMOWANIE JEST POTRZEBNE DO ŚLUBU ?

CZY BIERZMOWANIE JEST POTRZEBNE DO ŚLUBU ?

czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu

 Bierzmowanie jest jednym z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim, który umac­nia i pod­trzy­mu­je życie w wie­rze a także zapewnia dojrzałość duchową.

Warto sięgnąć do Kodeksu Prawa Kanonicznego  aby mieć pewność czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu?

Kan. 1065 – § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Na. tej podstawie można stwierdzić, że w Polsce trzeba mieć sakrament bierzmowania do ślubu konkordatowego ( kościelnego )

Poważne niedogodności o których mówi Kodeks Prawa Kanonicznego mogą występować w antychrześcijańskich Państwach takich jak;

Afganistan , Arabia Saudyjska, Korea Północna, Irak, Iran, Pakistan, Nigeria, Syria, Sudan, Somalia…

Czy bierzmowanie jest obowiązkowe ?

Bierzmowanie nie jest obowiązkowe. Warto jednak przystąpić do bierzmowania, ponieważ jest jednym z 7 sakramentów w Kościele katolickim, który umac­nia i pod­trzy­mu­je życie w wie­rze a także zapewnia dojrzałość duchową, która jest wymagana do ślubu kościelnego ( konkordatowego ).

czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu cywilnego ?

Nie. Do ślubu cywilnego nie są wymagane sakramenty kościelne takie jak bierzmowanie.

Sakrament małżeństwa bez bierzmowania

Ślub kościelny bez bierzmowania dotyczy tylko osoby niewierzącej lub innego wyznania, która bierze ślub z chrześcijaninem… wtedy sakrament bierzmowania nie jest wymagany a ślub taki nazywany jest ślubem jednostronnym.

Jako osoba wierząca należy być bierzmowanym aby otrzymać sakrament małżeństwa.

Bierzmowanie przed ślubem

Możesz otrzymać sakrament bierzmowania przed ślubem. W większości parafiach organizowane są bierzmowania dla dorosłych. O szczegóły musisz dopytać swojego księdza proboszcza. Czasami są organizowane w przyśpieszonym tempie 😉

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here